Miniekskavaator, kui suurepärane abivahend puude istutamisel
Mida lähemale jõuab kevad, seda suuremaks muutub huvi enda koduaias midagi ettevõtta. Klassikaliselt on selleks haljastustööd. Haljastustööd ei pea enas alati kätkema pinnase ettevalmistust muru külvamiseks. Teinekord võib teemaks olla hoopis puude või ka hekkide istutamine. Just siin saabki miniekskavaator heaks abimeheks olla. Üks hea koht puude ostmiseks on Ignase puukool.
Kaevetööd miniekskavaatoriga
Kui istutamise kohad on valmis vaadatud, võivad kaevetööd alata. Miniekskavaatorit on mõistlik kasutada puude istutusaukude kaevamisel siis, kui me räägime juba suure mullapalliga puude istutamisest. Suureks mulla palliks võime lugeda mullapalli kaaluga alates 100kg. Reeglina näiteks 3-4 m kõrguste puude mullapallid võivad vabalt kaaaluda ka 200-300 kg. Nii suurte mulla pallide jaoks on vaja kaevata augud 70 cm sügavused ja 130 cm laiad. Miniekskavaatoriga selliste aukude kaevamine ei ole just väga suur töö. Labidaga kaevates võib rääkida siin juba tundide pikkusest tööst. Eestimaa maapind on üldjuhul savine ja savi on labidaga juba väga raske kaevata, eriti, kui maapind on pikalt kuiv olnud.
Kui plaan näeb ette heki istutamist, siis ka siin on miniekskavaator oluline tööde lihtsustaja ja kiirendaja. Tüüpiliselt istutatakse hekk aia äärde, et näiteks tõmmata naabrite vahele piir. Eestis istutatakse hekk enamasti elupuudest. Siin ei ole vahet, kas hekk istutatakse pisikestest taimedest, mis on alles paarikümne cm pikkused või ka juba 2 m kõrgustest põõsastest, miniekskavaatoriga läheb sellise kraavi kaevamine kiiresti. Suurema mullapalli korral on kraavi sügavus 40-50cm ja laius 50-60cm. Mullapalliga istutamisel eraldi mulda alla ei ole vaja panna kuna mullapallis endas on taimele kogu vajaminev muld juba olemas.

Miniekskavaator, kui tõsteseade
Mis saab siis, kui puud kohale toonud veoauto ei saa teie koduaeda sisse sõita ja kraanaga puud otse auku tõsta? Taas kord on võimalik kasutada miniekskavaatorit aga ka minilaadurit. Nimelt on mõlemat masinat võimalik kasutada tõsteseadmena. Koormarihma abil on võimalik mullapall siduda kopavarre külge ja masin suudab selle üles tõsta ja istutusaugu juurde sõita. Eks siin väike vahe on kas teha tööd 1,8 t kopaga või juba 2,7 t kopaga. Mida raskem kopp, seda rohkem on tal jõudu. Mõnikord on inimesed arvanud, et nad suudavad mingi kilealuse või koti peal mullapalliga puud kohale lohistada. No 300 kg mullapalli ei lohista te pea sentimeetrit ka mitte. Samuti ei saa neid rullida augule lähemale- väntsutate puu enda juba nii ära, et pärast ei lähe enam kasvamagi. Seega jäävad ikka normaalseteks töövahenditeks miniekskavaator ja minilaadur. Kusjuures 1,4 t kaaluval minilaaduril on tõstevõime isegi tiba suurem, kui 2,7 t kaaluval miniekskavaatoril. Põhjus selles, laadur on loodud asju tõstma suunaga alt üles aga ekskavaator rohkem suunaga ülevalt alla koppa maaasse suruma.
Minilaadur, kui hea materjali teisaldaja
Istutamise juures jääb paratamatult materjali üle, sest mullapall võtab ise ruumi augus või kraavis päris palju ära. Jah suurema osa pinnast saab auku või kraavi tagasi ajada aga mingi osa siiski jääb alles. Mida sellega teha? Üks võimalus on see krundil laiali ajada. Võib- olla on teil objektil mõni madalam koht, kuhu võib materjali peale vedada. Selleks on jälle minilaadur ideaalne töövahend. Kui aga materjali ei ole mitte kuhugile võimalik krundil laiali ajada, siis tuleb lasta see ära vedada. Selleks on võimalik tellida kohale multilift veoauto, mis laseb sõidutee äärde kasti maha ja võib ise ära sõita. Minilaaduriga saab siis pinnase sinna kasti vedada.
Mida veel miniekskavaatoriga töötamisel silmas pidada
Tehke enne kaevetööd kindlaks:
- elektrikaablite asukohad
- sidekaablite asukohad
Nad mõlemad võivad jääda 0,5m sügavusele. Kopaga on neid väga lihtne puru tõmmata. Paljudes aedades inimesed ei mäleta enam, kus need kaablid jooksid, kas nad on kaablikaitse kõri sees või mitte. Samuti tihti ei mäletata kaablite sügavusi jne. Aga enne kopa tellimist siiski korra mõelge nendele asjadele.