Talvised kaevetööd
Kas talvel üldse on võimalik teha kaevetöid? Sellega on nii ja naa. Väga palju sõltub see talvest endast. Peamiselt sõltub see lume maha tuleku kiirusest. Mida rutem ja rohkem lund maha sajab seda kauem suudab maapind püsida pehmena. Halvem lugu on siis, kui ilmad lähevad külmaks aga lund eriti ei sajagi. Sellisel juhul suudab külm tungida väga kiiresti maapinda ja selle ära külmutada. Ja siis on probleem- miniekskavaator ei suuda enam maapind kaevata. Näiteks selline masin suudab maapinda läbi kaevata kuni 5cm külmunud pinnasest. Pisut rohkem on jõudu väheke suuremal masinal. Kui aga maapind on külmunud juba 10-15 cm siis 2-3 t masinatega ei ole enam midagi teha.
Kuidas te saate ise kodus tuvastada, kas kopp veel jõuab maad kaevata või enam mitte?
Selleks on väga lihtne moodus, võtke labidas kätte ja proovige, kas jõuate selle maasse vajutada või mitte. Kui labidas ikka vaevaliselt veel läheb maasse nt 10 cm. siis miniekskavaator veel jõuab maad kaevata. Meie masinate kaevekoppadel on kõigil kihvad küljes ja see pisut aitab pinnast etterebida. Aga, kui labidas ei lähe maasse rohkem, kui 1-2 cm siis see näitab, et maapind on juba vähemalt 10-15 cm ja arvatavasti rohkemgi ära külmunud ja miniekskavaatoriga ei ole enam paraku midagi teha. Labidaga tasub neid proovikaevamisi teha ikka mitmetest erinevateest kohtadest. Sellest jääb väheks, kui teete seda ainult ühest kohast. Ala, millel tahtsite lasta kaevetöid teha, tuleks ikka oma kümnest eri kohast proovikaevamisi teha. Asi selles, et külm ei lähe maasse igal pole samamoodi. Külm läheb maasse läbi külmapunktide. Isegi kõrgem hein mingil määral takistab maapinna külmumist. Kõige parem on muidugi paks lumi.
Kuidas käituda, kui olete tuvastanud, et saab maad kaevata?
Esimene nõuanne on, et ärge sõkkuge kohevat lund kinni. Maapinda kaitseb külmumise eest ainult kohev lumi. Näiteks jalgrajad, kus lumi on läielikult kinni sõkutud on sisuliselt võrdsed palja maapinnaga ja sealt on külm robinal maasse läinud. Samuti ärge hakake ise eelmisel päeval kaevatavalt alalt lund eemaldama. Öökülm võib ühe ööga päris palju maapinda külmutada ja järgmisel päeval kohale jõudev kopp ei pruugigi enam maad kaevata jõudagi.
Mida veel silmas pidada?
Kui väljas on juba -15C siis me ei võta enam ühtegi tööd ette. Samuti ma ei luba enda masinatel kasutada hüdrovasaraid. Me ise ka ei oma selliseid asju. On firmasid, kes kasutavad hüdrovasaraid, et ka talvel miniekskavaatoritega maad kaevata aga see kõik on juba mõttetu masinate lõhkumine. Tean veel Eesti kroonide ajal juhust, kus üks firma tegi miniekskavaatoriga talvel hüdrovasaraga tööd ja sai selle nalja eest päris korraliku rahalise hävingu. Asi selles, et külmaga on metall väga habras ja hüdrovasar tekitab väikeses kopas suure vibratsioonilise löökkoormuse, mille tagajärjel tekkivad metalli mikromõrad, mis aja jooksul lähevad silmaga nähtavateks lõhedeks. Too firma sai 100000.- kroonise e. 6400.- eurise remondiarve keevitustööde eest masina alusvankris. Seega ma leian, et tööd ei ole mõistlik teha ükskõik mis tingimustes.
Kaevetööd talvel
Muus osas on kaevetööd talvel nagu nad suviselgi ajal on. Väike vahe tuleb sisse sellest, et kui kraave kinni tõmmatakse võivad külmunud pinnase tükid jääda planeeritava ala peale. Seid on võimalik ka kraavi sisse tõmmata aga siin tuleb arvestada siis sellega, et kraavi jäävad esialgu teatud tühimikud, mis hiljem sulaga kaovad. Siis kevadel märkate, et kraavid on väga palju kokku vajunud ja neid on vaja tõenäoliselt veel uuesti üle täita. Eriti torkab see silma siis, kui olete lasknud endale maakütte paigaldada. Seal on suvel vaja väga palju taastamistöid teha.
