miniekskavaator.ee

Minilaadur Avant

Kas minilaadur Avant on koduaias hea valik?

Selles kirjatükis võtame lähema vaatluse alla põllumajandusliku minilaaduri Avant. Proovime aru saada selle masina tehnilistest võimekustest ja teema funktsionaalsusest. Siit saate aimu, kas on mõtet sellist masinat endale koduaeda koos juhiga tellida või võtta ise masin rendist.

Avant minilaaduri tehniline pool

Avanti toodetakse Soomes. Nad suudavad neid seal toota umbes 100 tk ööpäevas. Tegemist on põllumajandusliku keskliigend raamiga ratasminilaaduriga. Masinaid toodetakse seeriatena, mis on 200- 800 ni. Avant kasutab Kubota poolt toodetud 3-silindrilist vabalthingavat diiselmootorit. Siiski esineb ka bensiinimootoreid, mida kasutatakse 200 ja vanematel 300- seeria mudelitel. Siinses teemas vaatleme 500 seeria masinat. Me ise kasutame Avant 520 mudelit. 500- seeria masinad on keskmise võimekusega. Kogu masin liigub ja töötab hüdroõli survega. Ei ole mingeid kardaanülekandeid. Igas rattas on oma veojõumootor. Masina mootori võimsus jääb vahemikku 14-19 kw.  Kütusekulu jääb vahemikku 2,5-3L/tunnis. Kütusepaagi maht on 20L. Ta suudab normaalselt tõsta üles 500kg raskust. Ta ise kaalub umbes 1,4 t. Masina teleskooppoom ulatub 2,5m kõrgusele. Masina kõrgus koos katuseraamiga on 2 m.

Avant minilaaduri juhtimine

Kuidas siis sellist minilaadurit juhtida. Nagu eespool öeldud, siis on tegemist keskliigendlaaduriga. See tähendab seda, et masina kere keerab ennast keskelt, kui rooli keerata. Rattad tal ei keera. See muudab masina juhtimise pisut kummaliseks . Enamus inimesi on autojuhid või paljud on siis vähemalt sõitnud murutraktoriga. Mõlemaid masinaid juhitakse ka rooliga ja rattad keeravad esisillas. Seetõttu on paljud inimesed nii harjunud masinaid juhtima. Avant on siin pisut teistsugune ja seetõttu tema esmakordne juhtimine ikka väheke erineb auto juhtimisest. Rooli keerates tekkib ajaline viivitus võrreldes autoga. Sellega on siiski võimalik päris kiiresti harjuda. Rooli küljes on ka roolinupp, millest hoitakse tegelikult juhtimise ajal kinni. See võimaldab oluliselt kiireemini keerata, kui juhtida masinat roolirattast. Edasi- tagasi sõitmiseks on all parema jala juures vastavad sõidupedaalid. Need ei ole gaasipedaalid vaid just edasi- tagasi sõitmiseks kaks sõidupedaali.

Tööorganite juhtimine

Kõikide tööorganite jutimine tehakse ära põhiliselt ühe kangiga ehk joystikuga. Kogu poomi juhtimine toimub selle abil. Joystikul olevad kaks nuppu liigutavad pinnasepuuri. Poomi pikendamiseks on üks pisike kang, mis asub joystiku juures. Kõik see jääb parema käe juurde. Seal on veel mõningaid nuppe nagu istmesoojendus, esituled, difrilukk (muudab masina nelikveoliseks).

Avanti funktsionaalsus

Minilaadur Avant funktsionaalsus on väga suur ja lai. Temaga on võimalik teha ülimalt palju väga erinevaid töid. Talle on võimalik ette poomi külge kinnitada koguni 200 erinevat töövahendit. Siin vaatleme ainult mõningaid töövahendeid.

Minilaadur pinnasepuuriga
Minilaadur Avant 520

Üheks on näiteks puurseade, mis on mõeldud maasse aukude puurimiseks. Soovite näiteks paigaldada uut aeda või rajada terrassi, siis just sellise puurseadmega on seda päris hea teha. Pinnasepuure on väga erinevas läbimõõdus. Meie valikus on pakkuda 225 ja 300 mm. Pildil nähtav puur on 300mm. Vaata maa puurimise videot.

Väga tihti leiab kasutamist mullakühvel, mida kasutatakse lisaks mulla vedamisele veel ka liiva, kruusa ja killustiku veol. Nende kühvlite mahud jäävad vahemikku 200-300 L. Vähem leiab kasutamist kergmaterjali kühvel. Selle mahud algavad 490 L. Sellise kühvliga saab talvel lund kokku lükata ja tõsta suuremasse kuhja või laadida madalama kasti äärga veoauto kasti.

Avant minilaadur
Avant ja lumekoristus

Vaata lumekoristamise videot.

Haljastustööde juures on asendamatuteks vahenditeks mullakühvel ja pinnaserest. Meil on pinnase rest laiusega 150 cm. Üsna tihti tahetakse koduaias teha haljastustööd. Valdavalt toob veoauto mullakoormad aeda. Minilaaduriga tuleb see aias laiali vedada ja pärast on vaja muld siledaks maapinnaks saada. Siin tulebki appi spetsiaalne pinnase silumise rest.

Avant pinnaserestiga
minilaadur Avant

Vaata, kuidas veetakse mulda laiali ja pinnast restiga silutakse.

Need siin on vaid üksikud näited, mis töövahendeid saab kasutada.

Mis puudused on Avant minilaaduril

Kõige peamiseks puuduseks on kergesti kinni jäämine paksus liivas. Sama asi juhtub ka, kui sõidata temaga hakkepuidu paksemal kihil. Kui pinnas on liiga vesine, siis ka sealt vajub ta läbi.

Talvel on päris hull lugu siis, kui masinal puudub klaasitud ja soojendusega kabiin- meeletult külm hakkab.

Mida on veel vaja teada

Kuna Avant minilaadur koos katuseraamidega on siiski 2 m kõrge siis tuleb koduaias ära lõigata ettejäävad puude ja põõsast oksad või tõsta need mingite tokkide abiga kõrgemale, et masin alt läbi mahuks. Olen ise nii masina katuse pleksiklaasi katki sõitnud vastu puuoksa, mida ma ei märganud.

Täpselt samuti jäävad ette ka madalamalt veetud elektrijuhtmed ja ka pesukuivatus nöörid.

Mõnikord vaatad, et masin justkui ei jõua enam koormaga sõita, et justkui jõudu ei oleks. Esimese asjana vaata, kad difriluku lüliti on ikka ON asendis. See lüliti asub üsna parema käe juures ja on juhtunud, et lähed koge mata sinna vastu ja lüliti liigub OFF asendisse ja nelikvedu lülitub välja. Ilmselgelt masina sõiduvõimekus võib seetõttu teatud oludes langeda.

Kokkuvõtteks

Avant minilaadur ei sõku väga palju koduaia juba valmis muru ära, mida kindlasti teeb ehituslik minilaadur, millest tuntuim kaubamärk on Bobcat. Vaatamata suht väikestele mõõtmetele on masin siiski palju võimekam, kui pealtnäha paistab. Masin on ka väga funktsionaalne. Soovitan Avant minilaadurit koduaeda tööle julgelt. Tegelikult on väga hea masin.